08.04.2024

MINU ESIMENE KULDMUNA | Mihkel Lubi: 150 000 krooni läks sekundiga merepõhja

Püüdes meenutada ja kirjeldada minu esimest Kuldmuna, siis komistasin kohe päris mitme esimese otsa. Kuldmuna on minu jaoks sama mitmekihiline, kui ta on seest siiruviiruline ja pealt kullakarvaline.

Mihkel Lubi. Foto: Kärt Tomp

Alustuseks meenus esimene kord, kui üldse kuulsin sellisest asjast nagu Kuldmuna pidu – olin siis edgy peopromootor ja Urmas Kõiv palus 2003. või 2004. aastal meid Vibe tiimiga appi korraldama reklaamikonverentsi äftekat – Kuldmuna galat. Sündis kontseptsioon Ministry of Brands, mis täitis Tartus klubi Tallinna vägevate house’i biitide ja veelgi kõlavamate reklaamientusiastidega.

Või siis kerkis esile mälupilt hetkest, kui oli endal esimest korda võimalik esitada ürituse kontseptsioone Eesti reklaamiilma meistrikatele. Lahe seik on selgelt meeles, sest ka siis jäi tööde esitamine viimasele sekundile. Vahe tänapäevaga oli aga see, et nendele sekunditele eelnes pingeline autosõit, et paberkandjale vormistatud esitused jõuaksid selleks viimaseks sekundiks füüsiliselt vastuvõtukomitee kontorisse ja žürii käte vahele.

Esmakordne kogemus oli ka kanda žürii esimehe vastutuskoormat. Kokku tuli koguda rahvusvaheline seltskond, kes oleks kompetentne hindama meie kõigi parimaid mõttelende ning innustama ikka rohkem detailidesse süvenema, samas püüdes suurelt mõelda. Lahe on mälu värskendada, oma arhiivis sobrada ja vaadata oma esimest kohtunikekogu, kuhu kuulus väärikaid hindajaid kaheksast erinevast riigist.

On selgelt meeles, kuidas pidin mitu korda üle lugema e-kirja kaugelt Ameerikast, kus Valge maja bossi hr Clintoni administratsiooni ürituste korralduse eest vastutav Laura Schwartz vastas mu üsna ehku peale saadetud kirjale, et muidugi on ta nõus üle vaatama, mida tublid eestlased aasta jooksul korda on saatnud.

Ja no muidugi see esimene kord aastal 2018, kui Elamusstuudio sai koos agentuuriga Vool rõõmustada selle üle, et meile usaldati Kuldmuna korraldus. Konkursiga võitsime au keerata Kuldmuna gala pea peale ja lõhkuda võimalikult palju seniseid arusaamu pika ajalooga ürituse mittetraditsioonilistes traditsioonides.

Tuleviku filmitegijad

Vabandust nende hüplike nostalgiahetkede eest – nüüd lõpuks ka teemasse. Selle päris esimese oma metallise lätaka auväärsesse saamisesse. Meie kontori Kuldmuna seinal kõige prominentsemal ehk kõrgeimal kohal ripub Kuldmuna aastast 2008, kategooria on parim promotsioonilahendus ja töö nimetus MOFF ehk Mobiilifilmide festival. See Nokia ja PÖFFi sponsorluskoostöö kõrghetke tähistav lahendus oli mitmete erinevate osapoolte panus ja ühine brainchild.

Nokia tubli toetus Pimedate Ööde filmifestivalile oli jõudnud seisu, kus oli vaja leida tugev, seostatud ja sponsorluskoostööd väärtustav tegevus. MOFF oli iseenesest loogiline jätk kaameratelefonide võidukäigule – me kõik teadsime, et tuleviku filmitegijad tulevad kaks kätt taskus, otse tänavalt ja nende loomeindu ei piira enam rasked kaamerad, suured võttemeeskonnad ega pikk planeerimisprotsess.

Tiina Lokk tervitas meie mõttealget ja koos tema tiimiga sai paika pandud reeglid, vormitud pressikad ja valmistatud veeb, žürii, finalistide screening ja loomulikult ka auhindamistseremoonia. Kuldmuna tähenduses on muidugi lahe see, et auhinnagalal võidab auhinnagala – nii sobilik muna-kana stoori.

Aga eks nagu iga edulooga, siis eelneb sellele pikk ja käänuline eellugu ja omaette seiklused. Enne, kui julgesime välja kuulutada avaliku konkursi, siis pidime ju ikka ise ära proovima telefoniga filmitegemise.

Filmisime muusikavideo Tanel Padar & The Sun loole “Mida sa teed”. Kõik tore, bänd mängib katamaraani peale ehitatud erilaval, kaamerat ohjamas filmimaag CJ Kask ja täitsa erilahendusena saime telefoni kinnitada ka militaartarbe drooni külge. Kananahk ihul, jälgisime, kuidas droon ümber katamaraani keerles ja hõõrusime koos Ameerikas tudeerinud režissööri, Kaimar Kukega, rõõmust käsi kokku, kuniks ühel hetkel droon õhus sekundiks seiskus ja järgmisel hetkel sukeldus Pirita lahe sügavustesse. Sekundiga läks merepõhja 150 000 krooni koos N95 telefoni ja meie väärtusliku videomaterjaliga. Uhh. Ouch. Valus. Tänud tuukritele, kes kogu selle kraami siiski pinnale tõid. Video elab siiani netiavarustes.

Need olid siis mõned esimesed hetkel minu Kuldmuna ajaloost. Kindlasti pole need ainukesed ega ka viimased – Kuldmunal on veel palju pakkuda ja üllatada.

Autor: Mihkel Lubi, Elamusstuudio

Kõik uudised